Prvky
SÍRA S Minerál žluté barvy, vzniká například sopečnou činností nebo díky bakteriím. Užití – výroba kyseliny sírové, dezinfekce nádob na víno, postřiky na rostliny.
GRAFIT Chemicky jde o uhlík C. Krystalizuje v šesterečné soustavě, je měkký a dobře se otírá o předměty. Je žáruvzdorný a dobře vede elektrický proud. Užití – výroba tužek, mazivo do ložisek, kelímky při tavení kovů, suché baterie, moderátorové tyče v jaderných reaktorech. U nás se těží v Českém Krumlově.
DIAMANT Chemicky jde také o uhlík C, ale krystalizuje v jiné - v krychlové soustavě. Je to nejtvrdší minerál – má tvrdost 10. Užití na výrobu brusných a řezných nástrojů a ve šperkařství, kde se brousí do tvaru briliantů. Hmotnost drahokamových diamantů se udává v karátech – 1 karát váží 0,2 g. (Největší diamant se nazývá Cullinan a vážil 3106 karátů). Diamanty se těží v Jihoafrické republice, v Rusku na Sibiři, v Brazílii.
ZLATO Chemická značka je Au (aurum). Užití ve šperkařství, v elektrotechnice, v mincovnictví, při zlacení, v zubním lékařství. Zlato je kujný, velmi stabilní kov a dobře vede elektrický proud. U nás se těžilo např. na Šumavě – Kašperské Hory, na severu Moravy – Zlaté Hory, Jílové u Prahy, na rýžoviskách v povodí horní Vltavy a Otavy atd. Ve světě se těží v Jihoafrické republice, v Rusku na Urale, na Aljašce, v Austrálii (zlaté horečky v minulosti).
STŘÍBRO Chemická značka je Ag (argentum). Stříbro je kujný, tepelně a elektricky vodivý kov. Na vzduchu je nestálé, pokrývá se černou vrstvičkou oxidů. ). Užití ve šperkařství, v elektrotechnice, v mincovnictví, v černobílé fotografii atd. U nás se těžilo v Kutné Hoře.